Enflasyonda gıda hariç sürpriz yok
04.10.2006
Eylül ayı enflasyon rakamları beklendiği gibi çıktı. Tüketici fiyatları yüzde 1,29 artarken üretici fiyatları yüzde 0,23 azaldı.
Ramazan'dan dolayı gıda fiyatlarında bir yükselişin gözlendiğini belirten ekonomistler, onun dışında genel olarak görünümü çok değiştirecek bir şeyin olmadığını söyledi. Üretici fiyatlarındaki düşüşte benzin fiyatlarındaki indirim etkili oldu. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 10,55, üretici fiyatlarında ise yüzde 11,19 oldu.


Sonbaharın gelişi ve okulların açılması sebebiyle giyim ve eğitim fiyatlarındaki artışlar da dikkat çekti. Piyasalar TÜFE'de yüzde 1 artış, ÜFE'de ise yüzde 0,05 azalış bekliyordu. Enflasyon rakamlarının sürpriz olmadığını dile getiren ekonomistler, Merkez Bankası'ndan bir faiz değişikliği beklemiyor.

Fortis Bank ekonomisti Erkin Işık, Ramazan'dan dolayı gıda fiyatlarında bir yükseliş olduğunu belirterek, "Onun dışında genel olarak görünümü çok değiştirecek bir şey yok. Beklendiği gibi diyebiliriz." yorumunu yaptı. Orta vadeli beklentiler yüksek seyrettiği sürece enflasyonun düşüş yönündeki ataletinin kırılmasının zorlaştığını kaydeden Işık'a göre, Merkez Bankası'nın yorumlarında ve tavrında çok önemli bir değişiklik öngörmemek lazım. Kısa vadede faiz indirimi söz konusu olmaz.

Rakamların hiç sürpriz olmadığını tekrarlayan Ekspres Yatırım ekonomisti Özlem Bayraktar Korçan da "Alt kalemlere baktığımızda gıda, giyim ve eğitim gibi kalemlerin etkisini görüyoruz. Elektrik fiyatlarıyla ilgili yapılacak düzenleme önemli olacak." dedi. West LB Ekonomist Şevin Ekinci'ye göre beklentiler dahilinde gelen rakamlar olumsuz değil. İmalat sanayiindeki azalış orta dönem enflasyonu için olumlu. Tüketici fiyatlarının ekimde daha da yüksek geleceğini tahmin eden Ekinci, bu verilerle enflasyonun yılı yüzde 10 ile kapatacağını öngördü.

Geçen yılın sonuna göre bu yıl ocak-eylül döneminde ise tüketici fiyatları yüzde 6,65, üretici fiyatları ise yüzde 11,54 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu, eylülde bir önceki aya göre imalat sanayi fiyatlarının yüzde 0,42 azalırken, tarım fiyatlarının yüzde 0,59 arttığını açıkladı. TÜFE kapsamında yer alan 442 maddeden 295'inin fiyatı eylülde yükselirken, 72'sinin fiyatı değişmedi, 75 maddenin fiyatı ise düştü. Harcama grupları itibarıyla en yüksek artış yüzde 3,65 ile eğitim harcamalarında yaşandı. Eğitim harcamalarının endeks içerisindeki ağırlığının yüzde 2,41'le düşük bir düzeyde kalması nedeniyle, eylülde enflasyonu körükleyen asıl gelişme gıda fiyatlarındaki yüzde 2,86'lık artış oldu. Ramazan öncesi özellikle işlenmiş gıda fiyatlarına gelen zamlar ve mevsimlik nedenlerle taze meyve ve sebze fiyatlarında yaşanan artışlar gıda harcamalarını artırdı. Rakı fiyatlarına yapılan zam nedeniyle eylülde alkollü içki ve sigara harcamaları yüzde 0,17, mevsimlik indirimlerin bitmesi ve vitrinlere yeni sezon ürünlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte giyim fiyatları da yüzde 2,42 arttı. Konut harcamaları (kira) bir önceki aya göre yüzde 1,02, ev eşyası harcamalarında ise yüzde 1,62'lik artış kaydedildi. Sağlık harcamaları, ilaç zamları yüzünden yüzde 1,72 artarken, akaryakıt fiyatlarındaki düşüş yüzünden ulaştırma harcamaları ise yüzde 1,76 oranında azaldı. Enflasyon verileri açıklandıktan sonra, döviz kurları ve faiz yükseldi. 1,5 yeni liranın altını gördükten sonra 1,5025'den kapanan dolar, enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından 1,51 yeni liraya kadar yükseldi.
Gösterge olan 16 Temmuz 2008 vadesinde valörlü işlemlerde işlem bazında faiz hafif artarak yüzde 22,87'ye kadar çıktı.

Bir bankacı, "Eylül enflasyon verileri tahminlere yakın çıkmış olmasına rağmen aybaşında İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan İstanbul enflasyon oranlarındaki düşüş, tahminlerin altında gerçekleşme olacağı beklentisine neden olmuştu.

Bu beklenti nedeniyle piyasa olumsuz etkilendi." dedi.

ZAMAN GAZETESİ
http://www.zaman.com.tr/?hn=355757&bl=ekonomi&trh=20061004