TESKOMB 35’inci Genel Kurul heyecanını yaşadı
Genel Başkan Akgül:
“TESKOMB zirveyi yakaladı”
Başbakan Erdoğan:
“Hortumcunun değil esnafın önünü açıyoruz”

Hizmet verdiği uzun yıllar boyunca ve Genel Başkan A. Kadir Akgül önderliğinde başarıdan başarıya koşan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB), 35’inci Genel Kurul heyecanını yaşadı. Devlet erkanından çok sayıda ismin katıldığı Genel Kurulun baş misafiri esnaf ve sanatkarın dostu ve destekçisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Akgül: “Göreve geldiğimizden itibaren, kooperatifçiliğin 55 yıllık tarihinde görülmemiş bir ivmeyle zirveyi yakaladık. Her yılı ayrı bir rekorla bitirmenin mutluluğuyla; iktidara geldikleri günden bu yana bizleri önemseyen Sayın Başkanımıza Türkiye’nin dört bucağındaki esnaf ve sanatkarlarımız adına şükranlarımızı, saygılarımızı sunuyoruz.”diye konuştu.

Faiz indirimi talebinde bulunmayan Akgül “Bugün piyasalarda bazı sıkıntılar yaşanıyor. Böyle bir durumda bir de biz ekonomimizi zora sokacak taleplerde bulunamayız. Ekonomide yaşanacak sert bir dalgalanmadan ilk olarak bizler yani esnaf ve sanatkarlar etkilenecek. Bu yüzden ekonomik dengeleri bozacak herhangi bir uygulamada biz yokuz” dedi.

Başbakan Erdoğan: “Biz Türkiye’nin kirli para koridoru değil enerji koridoru olması için çalışıyoruz. Biz bu ülkede alın teri ile para kazanan esnafımızın nasıl çökertildiğini çok iyi bilenlerdeniz. Biz devletin sırtından nemalananların değil hizmet ve istihdam eden bir Türkiye’nin güç kazanması için çaba harcıyoruz. Hortumcuların değil çalışan kesimimizin, esnafımızın yolunun açıldığı bir Türkiye özlemi içerisindeyiz.” dedi.

TESKOMB 35. Olağan Genel Kurulu’na katılan Başbakan Erdoğan meslek ya da sanat sahibi ahilerin kullandığı ‘şed’ ile kuşatılarak ‘Ahibaba’ ilan edildi.


Esnaf ve sanatkarın finansman ihtiyacını karşılamak üzere 1970 yılından bu yana hizmet veren ve Genel Başkan A. Kadir Akgül önderliğinde başarıdan başarıya koşan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB), 35’inci Genel Kurul heyecanını yaşadı. Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’nda, 32 Bölge Birliği ve 900 kooperatiften binlerce esnaf ve sanatkar temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen Genel Kurul büyük bir coşku içinde yapıldı.

Devlet erkanından çok sayıda ismin katıldığı Genel Kurulun baş misafiri esnaf ve sanatkarın dostu ve destekçisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Salondakilerin coşkulu alkışları ile karşılanan Erdoğan, TESKOMB’un ve esnaf sanatkarın her zaman yanında olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

TESKOMB’un 35’inci Genel Kuruluna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Sanayi ve Ticaret Bakan Ali Coşkun, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Devlet Bakanı Ali Babacan da teşrif ettiler. Genel Kurulda ayrıca AK Parti Genel Başkan Vekili Dr. Şükrü Ayalan, AK Parti İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, AK Parti Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa, Ankara Valisi Kemal Önal, Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci, Sanayi Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü İbrahim Kısacık, Ankara Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar katıldılar. Genel Kurul çok sayıda basın mensubu tarafından da takip edildi.

Genel Kurula çok sayıda kutlama telgrafı da gönderildi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı M. Ali Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki TESKOMB’un Genel Kurulunu kutlayan telgrafları ile hayırlı olsun dileklerini ilettiler.

Genel Kurulun açılış konuşmasını TESKOMB Genel Başkan Vekili Bahri Şarlı yaptı. Tüm katılımcıları selamlayan Şarlı, Merkez Birliğinin bugüne kadar büyük bir aşama kaydettiğini ve bugün itibarıyla zirve noktasına ulaştığını söyleyerek, “Bu çalışmalarımız devam edecek. 2005 yılında başlattığımız ve inşallah 2006 yılının sonlarında hayata geçirmeyi umduğumuz Merkez Birliği ve teşkilatının Yeniden Yapılandırma Projesi ile bugünün değerini koruyan bunun yanı sıra Avrupa Birliği’ndeki esnaf ve sanatkarın kurum ve kuruluşların hak ve kazançlarını birer birer ülkemize kazandıracağız. Büyük hız ve kararlılıkla sürdürdüğümüz yeniden yapılanma ile gelecekteki 50 yılı olumlu yönde şekillendireceğimizden hiç kuşkunuz olmasın.” dedi.

Şarlı “Dünden bugüne, bugünden yarına uzanacak olan yolda devletinin ve milletinin yanında olan, esnaf ve sanatkarımızın finansman ihtiyacını birinci elden ve acil tedbirlerle çözme yolunda kararlı adımlar atan Merkez Birliği’nin saygıdeğer Başkanı Sayın Kadir Akgül’ün tarafıma verdiği yetki ile 35’inci Genel Kurulumuzu açmanın şerefini duyuyor ve hepinize saygılarımı sunuyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Şarlı’nın konuşmasının ardında yapılan divan seçimi sonucunda Genel Kurulun Divan Başkanlığına Muhittin Köksal, Başkan Vekilliğine Dursun Sümeli, üyeliklerine ise Yüksel Kaya, Necip Saraç, Ali Rıza Kekeç ve Mecit İpek getirildi. Divan Başkanı Muhittin Köksal, yaptığı kısa konuşmada divan heyeti olarak tüm katılımcıları selamladı ve Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını diledi.


“1163 sayılı Kanun için destek istiyoruz”

Başbakan ve Bakanların Genel Kurula katılımından önce bir açılış konuşması yapan TESKOMB Genel Başkanı A. Kadir Akgül, büyük bir coşku ile tüm katılımcıları selamladı.
Temsil ettiği kesimin daha iyi noktalara gelebilmesi için tüm siyasi kimlikleri üzerinden attığını söyleyen Akgül, bunun meyvesini bugüne kadar aldıklarını ve almaya da devam edeceklerini ifade etti. TESKOMB’un Genel Kuruluyla iki önemli konuya çözüm bulmayı hedeflediklerini söyleyen Akgül, faiz konusunda şimdilik bir sıkıntı yaşanmadığını ancak asıl önemli konunun 1163 sayılı Kanun’da yapılması gereken değişiklikler olduğunu kaydetti. Akgül sözlerine şöyle devam etti: “Faizler zaten bizim kontrolümüzde. Bu konuda bir sıkıntımız yok. Ama asıl önemli konu 1163 sayılı Kanun’daki üç maddenin acilen değiştirilmesi. Birinci madde, bugün Genel Kurulumuza katılan bütün arkadaşlarımızın Merkez Birliğinin tabi delegesi olması ve her Genel Kurula katılması. İkinci madde, Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin her sene Genel Kurul yapması. 3 ya da 4 yılda bir Genel Kurul yapılması. Üçüncü madde ortaklıktan çıkarma gibi bazı işlemlerimizin kolaylaştırılması. Bu maddelerde yapılacak düzenlemeler faizlerimizden de önemlidir ve geleceğimizle daha yakından ilgilidir. Bugün bu maddeler hakkındaki gerekli işlemleri Sayın Başbakanımızdan özellikle talep edeceğim.”

Kooperatif ve başkan vekillerine silah ruhsatlarının ücretsiz verilmesi konusunda da bir açıklama yapan Akgül, bu kararın çıktığını ve yakın bir süre içinde gereğinin yapılacağını söyledi.

Akgül’ün konuşmasının ardından yönetim ve denetim kurulu raporlarının okunmasına ve onaylamasına geçildi. Denetim raporu, TESKOMB Denetim Kurulu Başkanı ve Balıkesir Bölge Birliği Başkanı Erol Ayvaz tarafından okunurken, bütçe komisyon raporu ve mevzuat raporları TESKOMB Genel Müdürü Yılmaz Tamer tarafından okundu. Tüm katılımcıları selamlayan Tamer, Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını diledi.

Genel Kurulun ilk bölümü 2006 yılı tahmini bütçesinin okunması ve kabul edilmesi ile son buldu.


Esnaf görüntüleri ile süslenen Genel Kurul salonunda büyük bir coşku yaşandı. Yurdun dört bir yanından gelen kooperatif üyeleri Merkez Birliğine ve Genel Başkan Akgül’e olan sevgilerini tezahüratları ve alkışlarıyla dile getirdiler.

Genel Kurul, medya dünyasının ünlü isimlerinin sunduğu değişik etkinliklerle de renklendi. Kurulun sunuculuğunu TV 8’de yayınlanan “Konuşabilir miyiz?” adlı programın yapımcısı Erkan Tan yaptı. Esprili üslubuyla Genel Kurula renk katan Tan, kooperatif üyesi esnafların arasına karışarak esnaflarla sohbet etti.

Kanal A Anahaber sunucusu Tunç Tuncel ise okuduğu şiirlerle Genel Kurula renk katan bir diğer isim oldu.

Sahneye kurulan ekranlardan TESKOMB’un faaliyetlerini ve Avrupa Birliği yolunda yapılan çalışmaları anlatan tanıtım filmleri gösterildi.

Genel Kurulun bir diğer ilginç konuğu ise temsili olarak canlandırılan Nasreddin Hoca’ydı. Kürsüden fıkralarla ve özlü sözlerle katılımcılara seslenen Hoca, başta Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere herkesi Akşehir Nasreddin Hoca’yı Anma Etkinlikleri’ne davet etti.

TESKOMB 35. Olağan Genel Kurulu’na katılan Başbakan Erdoğan meslek ya da sanat sahibi ahilerin kullandığı ‘şed’ ile kuşatılarak ‘Ahibaba’ ilan edildi.


Başbakan Erdoğan ve Bakanların katılımıyla gerçekleştirilen Genel Kurulun ikinci bölümünde oluşturulan Divan Kurulunda Genel Başkan Vekilleri Bahri Şarlı, Salahaddin Hünü, Murat Cürgül, Vedat Canbek, Hüseyin Akal, TESKOMB Genel Müdürü Yılmaz Tamer ve Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Hasan Özcan yer aldılar.

Genel Kurulun ikinci bölümüne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Ekonomi Bakanı Ali Babacan ve beraberindeki heyet büyük bir coşku ile karşılandılar.


“Başbakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz”

Kürsüye bir kez daha gelen TESKOMB Genel Başkanı A. Kadir Akgül, “Tüm katılımcıları “Besmelede bereketi, şükürde afiyeti bulan esnaf ve sanatkar kardeşlerim adına Sayın Başbakanım Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Saygıdeğer Bakanlarımızı, Sayın Milletvekillerimizi, bürokrasimizin seçkin simalarını, alnı açık, başı dik kooperatif başkan ve yöneticilerini, yazılı ve görsel medyanın değerli temsilcilerini en kalbi duygularla selamlıyorum. Genel Kurulumuza hoş geldiniz” diyerek selamladı.

5 sene öncesinde esnaf ve sanatkarın içinde bulunduğu koşulları hatırlatan Akgül, 2003 yılı itibariyle kooperatifçiliğin kaderinin değiştiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Hatırlarsanız bundan 5 yıl önceydi, yiğidin kuru soğana muhtaç olduğu bir dönemdi. Kepenkler birer birer kapanıyordu. Yüksek kredi faizleri altında siftahsız dükkan kapatan esnaf, bırakın üretim yapıp istihdam oluşturmayı, eve ekmek götürme telaşındaydı. Sesimiz kısılmıştı. Derdimizle dertlenen kimse kalmamıştı.

Ocak 2003 tarihi, kooperatifçiliğimizin kaderinin değişmeye başladığı tarihtir. Göreve geldiğimizden günden itibaren, kooperatifçiliğin 55 yıllık tarihinde görülmemiş bir ivmeyle zirveyi yakaladık. Her yılı ayrı bir rekorla bitirmenin mutluluğuyla; iktidara geldikleri günden bu yana bizleri önemseyen Sayın Başkanımıza, salonda bulunan arkadaşlar ve Türkiye’nin dört bucağındaki esnaf ve sanatkarlarımız adına şükranlarımızı, saygılarımızı sunuyoruz.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümete olan inançlarını dile getiren Akgül, “Sayın Başbakanımız bizim sözümüze güvenmişti. Biz de ona inandık, güvendik. Faizlerimiz aşağılara inerken, bizim inancımız da çalışma azmimiz de o nispette arttı. Daha çok çalıştık, daha çok ürettik, daha çok istihdam sağladık. Tatlı kazanca alışmış bazı kesimler gibi devletin sırtından, milletin kesesinden daha fazla kazanmaya, milletin taşıyla milletin kuşunu vurmaya yönelmedik. Borcumuzun üzerine yatmadık. Batık bankalar gibi aldığımız krediler buhar olup uçmadı. Bizim kursağımız haram lokma görmedi, biz haram para saymadık hiçbir zaman. Sadece daha çok çalıştık. Kendimizi daha çok çalışmaya kodladık” dedi.


“Artık yeni ufuklar açılmalı”

Bir yılda 3 milyar dolar kredi kullandırdıklarına ve bu paranın tamamının faiziyle birlikte geri döndüğüne dikkat çeken Akgül, “Halk Bankasına bir kuruş borcumuz yok. 4 yıl önce 80 trilyon borç vardı, 70 trilyonunu ödedik. Dünyanın hiçbir yerinde bizim kredilerimiz kadar risksiz bir kredi görülmemiştir. Çünkü esnaf ve sanatkarın tek açık kapısı burası. Tefeciye mecbur kalmamak için bu kapının açık kalmasını istiyoruz” diye konuştu.

Geldikleri başarılı noktayı Başbakan Erdoğan’a ithaf eden Akgül, Başbakan Erdoğan’a seslenerek “Siz; gücümüze, yeteneğimize bu ülkenin ekonomik değerlerinin esnaf ve sanatkardan başladığına inanmasaydınız, bugünkü gücümüzü yakalamamız, bu güçle onurlanmamız mümkün olmayacaktı” dedi. Akgül sözlerine şöyle devam etti: “2003 yılı başından beri sürdürdüğümüz kararlı, istikrarlı, donanımlı, sürdürülebilir ve kalıcı politikalarla bir dünya markası olma yolunda hızlı ve emin adımlarla yürüyoruz. Dünya ile rekabet, Avrupa Birliği ile uyum için TESKOMB; enerjisinin önemli bölümünü bu alana kaydırmıştır. Verdiğimiz söz üzere ülkemizin değişik yörelerinden değişik mesleklerden sanatkarlarımızı mayıs ayının 13 ile 21’i arasında Avrupa’ya inceleme toplantılarına götürdük.

Sanatkarımızın ürettiklerini ihracata dönüştürebilmesi için başlattığımız bu projeyi ciddiyetle, kararlılıkla sürdüreceğiz. İnanıyorum ki bu çalışmaların sonunda pek çok esnaf ve sanatkar kardeşim, sizlerin başlattığınız ihracat seferberliğinde önemli rol oynayacaktır. Avrupa’ya gönderdiğimiz sanatkarlarımıza sıfır faizle kredi vereceğim, yeter ki esnaf üretici olsun. Artık yeni ufuklar açılmalı.

Bizler, Osmanlı’nın kuruluşundan bu güne her durumda devletinin yanında yer almış, Ahi teşkilatı ile loncalarda ve devlet idaresinde söz sahibi olmuş, istemeden vermiş, ihtiyaç olduğunda en ön sıralarda milletinin yardımına koşmuş bir neslin son temsilcileriyiz. Dünden yarına uzanan bu yapımızda, hiçbir zaman sokaklarla tanışmadık, hak aramak adına devletimizin karşısında olmadık. Türkiye’den yana taraf olduğumuzu unutmadık. Bildik ki her ihtiyacında devletimizin ilk aklına bizler geliyoruz. O zaman bizler de, her ihtiyacımızda, her sorunumuzda devletle el ele olmalıyız. Bugüne kadar sürdürdüğümüz bu ulvi değerleri bundan sonra aynen koruyacak, her fırsatta devletimizin ve Türkiye’mizin yanında yer alacağız. Toplumsal desen dokunurken tezgahın ahenginin bozulmasının, parçaların birbirinden bağımsız hareket etmesinin istenmeyen neticeler doğurabileceğine dikkatinizi çekmek istiyoruz. Onun için erkleri basiretli davranmaya davet ediyorum. Ahilik geleneğinde esnaf ahlakına uymayanların pabucu nasıl dama atılıyorsa, demokratik gelişimin ilmek ilmek dokunmasını engelleyenlerin, millet tarafından pabucunun atılacağının kulak ardı yapılmamasını istiyoruz.”


“Halk Bankasına talibiz”

Halk Bankasının özelleştirilmesi konusuna da değinen Akgül, Bankanın özelleştirilmesinden bu yana yapılan yanlışlara karşı çıktıklarına dikkat çekerek “Ancak, şunu açıkça belirtmekte fayda görüyorum. Biz, Halk Bankasının özelleştirilmesine karşı değiliz. Şu an için Halk Bankası ile çalışıyor olmamız, özelleştirilmesine karşı olacağımız anlamına gelmez. Özelleştirilsin. Bu özelleştirmeden beklentimiz ise çoğunluk hisselerinin bir tek gruba verilmesinden ziyade, doğrudan halka açılması yönündedir. Esnaf ve sanatkar kuruluşları ile birlikte yüzde 30-yüzde 40’ının bizlerle satılması Türkiye’miz için faydalı olacaktır.

Şuandaki Halk Bankası yönetimi ile süregelen stratejik ortaklığımız, her konuda sağladığımız fikir birliği ve uyum, çalışmalarımızdaki verimi artırmış, başarılarımızda haklı bir yerin sahibi olmuşlardır. Kendilerine huzurlarınızda teşekkürü borç biliyorum. Bundan sonrasında da Halk Bankası özelleştirilse dahi yakaladığımız bu ahengin süreceğine ayrıca inanıyorum. Hükümetimizin bu konuda alacağı karara da saygılıyız” dedi.

TESKOMB’un sürdürülebilir düşük faizli destek ve teşviklerle temsil ettiği kesimin küresel rekabette var olabilmeleri için yeniden yapılanma dönemine girdiklerini ifade eden Akgül, 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu ve bu Kanunu tamamlayan diğer kanunlarda olabilecek değişiklikler için “Muhterem Başbakanımızın himmetleriyle günü geldiğinde bu çözümleri başaracağımıza yürekten inanıyorum” diyerek Meclis’ten ve Hükümetten destek istedi.


“Ekonomik krizden en çok esnaf etkilenir”

TESKOMB’un kısa zamanda büyük işlere imza attığına dikkat çeken Akgül, 2002 yılı ve 2006 yılları arasında esnaf ve sanatkara kullandırılan kredinin 130 trilyondan, 4 katrilyona; aktif kooperatif sayısının 250’den 900’e; yaratılan istihdamın 150 bin kişiden 225 bine, kredi limitlerinin ise 5 milyardan 25 milyara çıktığını söyledi. Faizlerin ise yüzde 59’dan yüzde 13’e indiğini ifade eden Akgül, faiz indirimi konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklarını, hükümetin bu konuda her zaman yanlarında ve destekçileri olduğunu bildiklerini ve Genel Kurulda faiz indirimi talebinde bulunmayacaklarını söyledi. Akgül, “Bugün piyasalarda bazı sıkıntılar yaşanıyor. Böyle bir durumda bir de bizler ekonomimizi zora sokacak taleplerde bulunamayız. Yaşanacak herhangi bir sert dalgalanmadan ilk olarak bizler yani esnaf ve sanatkarlar etkilenecek. Bu yüzden ekonomik dengeleri bozacak her hangi bir uygulamada biz yokuz” dedi.

Konuşması sık sık alkış ve tezahüratlarla kesilen Akgül ekonomik krizlerin, erken seçim tartışmalarının toplumda huzursuzluğa yol açtığını ve esnaf ve sanatkarın en büyük arzusunun güven ve istikrar ortamının daha da güçlenmesi olduğunu söyleyerek, sözlerine şöyle son verdi: “Türkiye’nin geçen 3.5 yılda en büyük kazanımı demokrasinin güçlenmesi, güven ve istikrarın pekişmesi, hepimizin önümüzü görebilmesidir. Ekonomik krizlerin en büyük sebebinin demokrasimizdeki zaaflar olduğunu geçmişte acı tecrübelerle, acı reçetelerle, ödediğimiz acı faturalarla gördük ve yaşadık. Artık hiçbirimizin, eski günleri yeniden yaşamaya, demokrasisi, güven ve istikrarı tartışmalı olan bir Türkiye fotoğrafına tahammülü yoktur. Türkiye güvensizlikten, istikrarsızlıktan yeterince çekti ve artık o günlere dönmek istemiyoruz. Erken seçim tartışmaları Türkiye’nin üretim heyecanına, istikrar atmosferine, barış ve huzur iklimine hizmet etmiyor. Esnafımızın, sanatkarımızın, üreticimizin, yatırımcımızın en büyük arzusu istikrar ve güven ortamının zaafa uğraması değil, aksine daha çok güçlenmesidir. Ülkemizin yıllar sonra bin bir güçlükle yakaladığı bu güven ve istikrar atmosferini geri götürecek, gereksiz, zamansız tartışmalara tahammülü yoktur.”


Erdoğan: “Esnafın yolunu açıyoruz”

Alkışlar ve tezahüratlar eşliğinde kürsüye gelen Başbakan Erdoğan sözlerine “TESKOMB’un 35’inci Genel Kurulunun hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum” diyerek başladı.

Toplumun bütün kesimleri ile diyolog içinde olmaya özen gösterdiklerini söyleyen Erdoğan, göreve geldikleri günden bu yana bütün sektörlerin sorunlarını ilk elden dinlemeye ve bu sorunlara çözüm aramaya azami hassasiyet gösterdiklerini ve göstermeye devam edeceklerini dile getirdi. Hükümet olarak sivil toplum kuruluşlarının demokratik katılımın gerçekleşmesi ve ekonominin canlanması için büyük önem taşıdığına inandıklarını ifade eden Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğer gerçek anlamda bir kalkınmadan söz edeceksek bunun topyekün bir kalkınma olması şarttır. Kooperatiflerimizle, derneklerimizle, sanayi odalarımızla omuz omuza çalışarak kalkınabileceğimize inanıyoruz. Bu nedenle bütün sektörlerimizle tek tek konuşuyor sorunlarını direk kendilerinden dinliyoruz. Eğer sorun sistemden kaynaklanıyorsa, gelişmeyi, kalkınmayı engelleyen tıkanıklıkların giderilmesi için üzerimize düşen neyse yerine getirmek için gayret gösteriyoruz.”

Devletle milleti kaynaştıracak bir siyaset ortaya koyduklarını vurgulayan Erdoğan, hükümetin icraatları sayesinde devletle milletin kenetlendiğini ifade ederek, “Bu kaynaşmadan, bu istikrar ortamından rahatsız olanların bu olumlu iklimi nasıl sabote ettiğini de herkes görüyor” dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Biz Türkiye’nin kirli para koridoru değil enerji koridoru olması için çalışıyoruz. Biz bu ülkede alın teri ile para kazanan esnafımızın nasıl çökertildiğini çok iyi bilenlerdeniz. Biz Türkiye’nin uyuşturucu merkezi olması için değil, yatırım merkezi olması için çaba harcıyoruz. Biz devletin sırtından nemalananların değil hizmet ve istihdam eden bir Türkiye’nin güç kazanması için çaba harcıyoruz. Hortumcuların değil, yatırımcının, istihdam edenin, çalışan kesimimizin, esnafımızın yolunun açıldığı bir Türkiye özlemi içerisindeyiz.”


“Dürüst esnafımız parasını aynen geri ödüyor”

Geçmişte uygulanan yanlış politikalar nedeniyle esnaf ve sanatkarın zor günler geçirdiğini ve esnaf sanatkarın 2002 yılında yüzde 59 faizle kredi kullandığını hatırlatan Erdoğan, hükümet olarak yaptıkları icraatları anlattı: “Biz esnaf ve sanatkar faizlerini yüzde 13’e indirdik. kredi kullanan esnaf sayısı 231 bine ulaştı. Esnafa kullandırılan kredi miktarı ise çok yüksek bir noktaya ulaşarak 1 milyar 819 milyon YTL’yi buldu. İşte bizim vatandaşa hizmet anlayışımız budur. Oysa geçmişte hortumculara veriliyordu bu paralar ve geri dönmüyordu. Bugün esnafımıza veriliyor ve dürüst esnafımız parasını aynen geri ödüyor.”

Hükümet olarak toplumun tüm kesimlerinin daha müreffeh bir seviyeye gelmesi için ne gerekiyorsa yerine getirdiklerini söyleyen Erdoğan, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu hakkındaki çalışmalarını da anlattı. Kanunla hayata geçirilen e-esnaf ve sanatkar veri tabanı uygulamasının büyük bir başarı ile sonuçlandığını söyleyen Erdoğan, buradan alınan bilgiler sayesinde esnaf ve sanatkarın problemlerinin tespiti ve çözümünün sağlanmasında büyük yol kat edileceğini ve kayıt dışılığın önüne geçileceğini söyledi.

Esnaf ve sanatkarın bugün olduğu gibi geleceğin de toplumsal kalkınmanın öncüsü olduğunu söyleyen Erdoğan “Türkiye’nin yeni ufuklarına millet olarak yürüyeceğiz. Bizler dünyanın en mükemmel esnaf oluşumunu, Ahilik teşkilatını kurmuş bir medeniyetin evlatlarıyız. Bu bizim en büyük zenginliğimiz. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım” dedi.